ضمن هشدار به ایران و کره شمالی/
اوباما: تسلیحات هسته‌ای آمریکا بیشتر از آنچه نیاز دارد، است

خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری آمریکا که در سئول به سر می‌برد تاکید کرد آمریکا تسلیحات هسته‌ای بیشتری از آنچه که به آن نیاز دارد، در اختیار دارد.

خبرگزاری فارس: اوباما: تسلیحات هسته‌ای آمریکا بیشتر از آنچه نیاز دارد، است

به گزارش فارس به نقل از مجله آمریکایی پولیتیکو، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که برای شرکت در اجلاس دو روزه امنیت هسته‌ای به سئول رفته است، گفت: جامعه بین‌الملل مقابل کشورهایی که استاندارهای جهانی را زیر پا می‌گذارند، خواهد ایستاد.

وی در سخنانی که در مرکز مطالعات خارجی دانشگاه هانکوک سئول ایراد کرد، اظهار داشت: در واکنش به ناسازگاری ایران و کره شمالی، یک استاندارد بین‌المللی جدید در حال ظهور است. معاهدات الزام‌آور هستند. قوانین اجرا خواهند شد و نقض‌ها عواقب خواهند داشت. چون که ما خود را به آینده‌ای که در آن رژیم‌های بیشتری به مرگبارترین تسلیحات دست یابند نخواهیم سپرد.

اوباما خطاب به دولت کره شمالی گفت: برای اقدامات تحریک‌آمیز دیگر پاداشی نخواهد بود. آن روزها دیگر به سر آمده‌اند. گزینه برای انتخاب مقابل شما است. این تصمیمی است که شما باید بگیرید. امروز ما می‌گوییم که پیونگ‌یانگ جرأت دنباله‌روی از صلح و اعطای زندگی بهتر به مردم کره شمالی را دارد.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: ایران نیز می‌تواند انتخاب کند. زمان برای رهبران این کشور برای ترک برنامه تسلیحات هسته‌ایشان کوتاه است. رهبران ایران باید درک کنند که گریزی از آن گزینه‌ای که پیش روی کشورشان است، ندارند. ایران باید با جدیت و فوریتی که این مقطع زمانی به آن نیاز دارد، رفتار کند. ایران باید به الزامات خود پایبند باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اوباما اعلام کرد که آمریکا تسلیحات هسته‌ای بیشتری از آنچه که به آن نیاز دارد، در اختیار دارد و می‌تواند زرادخانه خود را بدون اینکه امنیت خود یا متحدانش را تضعیف کند، کاهش دهد.

وی خطاب به پیونگ‌یانگ گفت: شما می‌توانید به مسیری که در آن هستید ادامه دهید. اما ما می‌دانیم که پایان این مسیر کجاست. پایان این مسیر رویاهای ناکام، انزوای بیشتر و حتی فاصله بیشتر بین مردم کره شمالی و  جایگاهی که شایسته آنهاست، خواهد شد.

اوباما یکشنبه شب در کنفرانس خبری مشترک با "لی میونگ‌باک"، رئیس جمهور کره جنوبی و خطاب به "کیم یونگ اون"، رهبر جدید کره شمالی گفت: رفتار بد پاداش نخواهد داشت.

وی ادامه داد: زمانی که کشورها، از جمله آمریکا، به مسئولیت‌های خود پایبند باشند، این امر توان ما را به ملزم ساختن سایر کشورها به تعهداتشان تقویت می‌کند. بدین طریق ما گام به گام به امنیت و صلح جهانی بدون تسلیحات هسته‌ای نزدیکتر می‌شویم.

*دیدار با رئیس جمهور چین

اوباما امروز همچنین با رئیس جمهور چین دیدار کرد و به همتای چینی خود گفت که واشنگتن و پکن در پرداختن به موضوع هسته‌ای ایران منتفع می‌شوند.

*استمداد از چین برای مهار کره شمالی

رئیس جمهور ایالات متحده روز گذشته همچنین از چین خواست تا با نفوذی که در کره شمالی دارد، "رفتار بد" کره شمالی در مساله هسته‌ای این کشور را کنترل کند.

*دیدار با اردوغان

باراک اوباما در حاشیه کنفرانس سئول با "رجب طیب اردوغان"، نخست وزیر ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی پس از این ملاقات، در نشست مطبوعاتی مشترک با اردوغان اظهار داشت که محور اصلی مذاکرات وی با نخست وزیر ترکیه مسئله سوریه بوده و در ضمن در مورد ایران نیز از ترکیه خواسته تا در راستای صلح از آمریکا حمایت کند.

اوباما همچنین گفت که در مورد مسئله هسته ای ایران تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده، چونکه ایران به تعهدات خود عمل نکرده است.

رئیس جمهور آمریکا برای شرکت در کنفرانسی امنیتی به سئول رفته است.

هدف از برگزاری این کنفرانس، کاهش تهدید تروریسم هسته‌ای اعلام شده است و نمایندگان بیش از ۵۰ کشور در آن حضور دارند.

انتهای پیام/ص