در کنفرانس اقتصادی افغانستان در دوشنبه
صالحی: تهران میزبان ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی افغانستان است

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن سخنرانی در پنجمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی افغانستان در دوشنبه، اعلام کرد که تهران میزبان اجلاس بعدی خواهد بود.

خبرگزاری فارس: صالحی: تهران میزبان ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی افغانستان است

"علی اکبر صالحی" طی سخنان خود با بیان اهمیت کمک‌های واقعی برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان، این کشور را برادر و همسایه ایران عنوان کرد و گفت: ثبات، امنیت و توسعه پایدار افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت فراوانی می‌باشد و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران از برگزاری نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت تقویت ثبات و توسعه این کشور حمایت نموده و خود نیز بارها مبتکر اجلاس‌های منطقه‌ای نظیر اجلاس همسایگان و نشست‌های چند‌جانبه بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان حفظ استقلال و حاکمیت ملی افغانستان، بومی‌سازی امنیت با محوریت توسعه همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و تقویت اقتصاد ملی افغانستان را از راهکارهای مطمئن برای بهبود واقعی وضعیت این کشور دانست و خاطرنشان کرد که ایران برای نیل به این مهم از هیچ کوششی دریغ نکرده و در آینده نیز مجدانه در جهت توسعه، پیشرفت و ثبات افغانستان حرکت خواهد کرد.

صالحی در ادامه سخنان خود، گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب روابط حسن هم‌جواری و بر اساس تمهیدات اجلاس‌های توکیو، برلین و لندن مشارکت فعالی را در ابعاد گوناگون بازسازی افغانستان بر عهده گرفته و به تعهدات خود در بازسازی این کشور به طور کامل عمل نموده است.

وزیر خارجه ایران افزود: ایران ضمن حمایت از مشارکت جهانی برای توسعه اقتصادی افغانستان و اعلام آمادگی برای هرگونه حرکت سازنده بر ابتکارات اقتصادی حول محور توسعه همکاری‌های منطقه‌ای تأکید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که نقش ممتاز و سازنده جمهوری اسلامی در روند بازسازی زیرساخت‌های افغانستان در طول 10 سال گذشته بر کسی پوشیده نیست.

صالحی با اشاره به اجلاس توکیو و اعطای کمک 580 میلیون دلاری به صورت بلا‌عوض، وام کم‌بهره و کمک‌های انسان‌دوستانه برای مدت 5 سال برای افغانستان و حتی افزایش این مبلغ در نشست لندن، تصریح کرد: کمک‌های ایران به افغانستان در سه بخش احداث زیرساخت‌ها، ارائه خدمات فنی و آموزشی و اعطای کمک‌های نقدی متمرکز بوده است که احداث جاده 122 کیلومتری "دوغارون" به "هرات"، احداث جاده "هرات" به "میمنه" در شمال افغانستان به طول 60 کیلومتر و پروژه در حال اجرای احداث جاده "میل 78" به "فراه" به طول 120 کیلومتر که هم‌اکنون مرحله نخست آن به اتمام رسیده است، از آن جمله بوده و ایران در مجموع قریب به 300 کیلومتر در افغانستان جاده احداث کرده است.

پروژه در حال اجرای احداث راه آهن "خواف" به "هرات" به طول 207 کیلومتر و پل "میلک" به طول 320 متر، تامین انرژی برق و طرح برق‌رسانی به 2 ولایت هرات و نیمروز و نصب 2 ژنراتور 25 میگاواتی در شهر کابل از دیگر پروژه‌های ایران در افغانستان عنوان شد.

وزیر امور خارجه ایران ضمن صحبت از نقش سازنده کشورمان در عرصه ارائه خدمات فنی و آموزشی، تصریح کرد: اعزام مشاورین آموزشی و همچنین پذیرش 600 دانشجو به صورت بورسیه، تدوین 400 عنوان کتاب درسی، چاپ 20 عنوان کتاب درسی، تجهیز 5 کتابخانه دانشگاهی در 5 شهر افغانستان، حضور بیش از 8 هزار دانشجوی افغانی در دانشگاه‌های کشورمان، همچنین حضور بیش از 300 هزار دانش‌آموز افغانی در مدارس ایران از اقدامات صورت‌گرفته در این عرصه می‌باشد.

صالحی در پایان سخنرانی خود در این اجلاس بار دیگر بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال در بازسازی همه‌جانبه افغانستان تاکید کرد.

پنجمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی افغانستان صبح امروز در شهر دوشنبه با حضور روسای جمهور تاجیکستان، ایران، افغانستان، پاکستان و هیئت‌های رسمی بیش از 80 کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی آغاز به کار کرده و طی 2 روز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/م