فارس گزارش می‌دهد
الیگودرز شهر لاله‌های واژگون آماده استقبال از مهمانان نوروزی است

خبرگزاری فارس: الیگودرز شهر دشت‌های لاله‌های واژگون آماده استقبال از مهمانان نوروزی است.

خبرگزاری فارس: الیگودرز شهر لاله‌های واژگون آماده استقبال از مهمانان نوروزی است

  به گزارش خبرگزاری فارس از الیگودرز، شهر الیگودرز در ناحیهٔ کوهستانی و با آب و هوایی سرد در شرق لرستان واقع شده است.

دیرینگی شهر الیگودرز به بیش از ۷۰۰ سال پیش می‌رسد و گویش اغلب مردمان این شهر لری بختیاری است.

الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود، هرچند که توسعه اخیر شهر این مرزبندی را نامحسوس کرده است.

شهرستان الیگودرز با قدمتی 700 ساله دارای مکان‌ها و تفرجگاه‌های طبیعی و زیبایی است، که همه ساله مورد بازدید خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت قرار می‌گیرد.

الیگودرز دارای مکان‌های تفریحی بسیاری از جمله دریاچه سد خان‌آباد، چشمه آسار و سراب شاه مکان در منطقه شول‌آباد، رود حوضیان، رودخانه ماهیچال، طبیعت اشتران‌کوه و قالی‌کوه، رودخانه مور زرین در بخش زلقی، غار تمندر، جنگل‌های بلوط و گردو و سرچشمه دورک، گایکان، دره دورک، دشت لاله‌های واژگون در روستای دالانی، دره‌دایی، دره حیدر، کیگوران و یک راه دسترسی به دریاچه گهر است.

همچنین روستای چقاگرگ که از قدیمی‌ترین روستاهای بربرود است و تپه خلیل خان در آن قرار دارد.

در شمال این شهر بقایای قلعه مندیش و در جنوب غربی و شرقی این شهر تپه‌ها تاریخی وجود دارد، همچنین در ضلع جنوبی شهر پارک جنگلی بنفشه روی تپه یال احداث شده است.

یکی از مناطق زیبای گردشگری در شهرستان الیگودرز سد خان‌آباد، دریاچه پشت سد و محیط اطراف این مکان طبیعی است.

سد خان‌آباد به دلیل تنوع زیبایی و نزدیک بودن آن به شهر الیگودرز همه ساله مورد بازدید گردشگران از مناطق مختلف ایران اسلامی قرار می‌گیرد.

ایجاد مجتمع خدمات گردشگری توسط بخش خصوصی در کنار دریاچه زیبای سد خان‌آباد با امکانات اقامتی، پذیرایی، ورزشی و فضای سبز به زیبایی و دلپذیر بودن این منطقه افزوده است.

فاصله سد خان‌آباد تا مرکز شهر الیگودرز حدود 10 کیلومتر است که گردشگران می‌توانند با صرف حداکثر زمان به این منطقه زیبا و دیدنی دسترسی یابند.

موقعیت طبیعی الیگودرز در ناحیه کوهستانی زاگرس مرکزی قرار گرفته است و نزدیک به ۲،۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در امتداد شرق به غرب کشیده شده است.

در ضلع شمالی و جنوبی شهر اراضی ناهموار با ارتفاعات و قله‌های متعدد پراکنده‌اند به همین دلیل نیز از آب و هوای نسبتاً سرد کوهپایه‌ای برخوردار است.

مهم‌ترین ارتفاعات کوه سیاه، کوه سفید، کوه ریواس، کوه میال، مندیش، سیاتیر، امیر کوه، ارتفاعات باج‌گیران و به علاوه در اطراف شهر کوه‌های دیگری نیز پراکنده‌اند که مهم‌ترین آنها عبارتند از؛ چهل گز در شمال شرقی، علی بلاغی در شمال و کمربسته در شمال شرقی و همچنین از کوه‌های دورتر از شهر می‌توان به قالی کوه، اشترانکوه و تمندر اشاره کرد.

صنایع‌دستی و سوغات صنایع‌دستی الیگودرز شامل هنرهای سرامیکی، قالی‌بافی، منبت‌کاری، سیم‌بافی، معرق‌کاری، گلیم‌بافی و جاجیم بافی می‌شود.

این شهردارای منابع غنی معادن سنگ مرمر کبالت منیزیم گرانیت چینی کریستال سرامیک و روی است.

عسل و کشکِ محلی از محصولات عمده این شهرستان است، که از این فرآورده‌ها به عنوان سوغات الیگودرز نیز یاد می‌شود.

شهرستان الیگودرز با حدود 6 هزار کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی افزون بر 160 هزار نفر در شرقی‌ترین منطقه لرستان واقع شده است.

انتهای پیام