در شهر خورموج استان بوشهر
جشنواره استانی دو بیتی و جایزه ادبی محمد خان دشتی پایان یافت

خبرگزاری فارس: جشنواره استانی دو بیتی و جایزه ادبی محمدخان دشتی با معرفی نفرات برتر صبح امروز در سالن شهرداری خورموج به کار خود پایان داد.

خبرگزاری فارس: جشنواره استانی دو بیتی و جایزه ادبی محمد خان دشتی پایان یافت

به گزارش خبرگزاری فارس از دشتی، جشنواره استانی دو بیتی و جایزه ادبی محمدخان دشتی با معرفی نفرات برتر صبح امروز  در سالن شهرداری خورموج به کار خود پایان داد.

در این آیین پژوهشگر خورموجی گفت: محمدخان حاکمی حکیم بوده و خانی مقتدر و خوش ذوق، شاعر، هنرمند و پشتیبان شاعران و هنرمندان و به ویژه آنان که تنگدست بوده‌اند بوده است.

اصغر منصوری نسب افزود: اگر بخواهیم چند غزلسرای بزرگ استان‌های فارس و بوشهر را در ‏200 سال گذشته برگزینیم بی‌گمان محمدخان دشتی یکی از بزرگ‌‌ترین غزلسرایان دو سده‌ی اخیر در این دو استان است.

پژوهشگر خورموجی ادامه داد: اغلب شاعران منطقه از سوی او مورد حمایت مالی و معنوی قرار می‌گرفتند یا به آنان زمین‌های کشاورزی اهدا شده است و این ویژگی‌ها و کارهای عام‌المنفعه است که در نظر مردم، او به خانی بخشنده و هنرمند بدل شده است.

منصوری نسب اضافه کرد: ‏قلعه محمدخان روزی محفل سرداران و علمای پاکدل ‏و وارسته و شعرایی چون فایز، ملاحسین کبگانی، احمد فقیه، افراسیاب تورانی(متخلص به توران) و دیگران می‌شود و علما به بحث و مجادله می‌نشینند.

وی تصریح کرد: محمدخان برخلاف فایز که دوبیتی سراست غزل را برمی‌گزیند چون فیلسوف است و غزل برای معانی فلسفی مناسب تر است.

در این مراسم پس از شعرخوانی و قرائت بیانیه هیئت داوران توسط غلامرضا ابراهیمی نفرات برتر معرف و از آنان تقدیر شد.

در بخش کلاسیک هیئت داوران کسی را حائز رتبه نخست ندانست و شریعت رسولی از دیر و صدیقه زیارتی از دشتی دوم و سوم شدند و از علی مطهری از کنگان وایمان جمشید پور از خورموج تقدیر شد.

در بخش گویشی معصومه خدادادی از دشتستان،  مهدی شیخیانی از دشتی و حسین بازپیچ از دشتی به ترتیب اول تا سوم شدند و از لیلا ناظری زاده از دشتی به عنوان برگزیده  ویژه تقدیر شد.

این جشنواره با حمایت شهرداری و شورای شهر خورموج و توسط انجمن ادبی فایز دشتی و طلوع شهر شنبه برگزار شد.

انتهای پیام/ح20