امام جمعه روانسر:
بمباران شیمیایی حلبچه لکه ننگی در تاریخ بشریت است

خبرگزاری فارس: امام جمعه روانسر گفت: قتل عام مردم غیرنظامی و بی‌دفاع حلبچه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی به عنوان لکه ننگی در تاریخ بشریت به ثبت رسیده است.

خبرگزاری فارس: بمباران شیمیایی حلبچه لکه ننگی در تاریخ بشریت است

به گزارش خبرگزاری فارس از روانسر ملاعبدالله غفوری در محفل ادبی گرامیداشت سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه که با عنوان «از بمباران شیمیایی حلبچه تا بمباران جنگ رسانه‌ای» در مجتمع فرهنگی هنری توحید روانسر و با حضور شاعرانی از اورامانات برگزار شد، گفت: قتل عام مردم غیرنظامی و بی‌دفاع حلبچه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی به عنوان لکه ننگی در تاریخ بشریت به ثبت رسیده است.

براساس گزارش فرمانداری وی با اشاره به آموزه‌های اسلامی و تأکید بر دفاع همه جانبه در برابر دشمنان و مشرکان، تصریح کرد: ایمان، وحدت و وجود رهبری مایه عزت و سربلندی جمهوری اسلامی در برابر زورگویان جهان شده است.

امام جمعه روانسر علت اصلی توطئه توسط دشمنان اسلام و دنیای استکبار علیه مسلمانان را دینداری و داشتن روحیه استکبار ستیزی و منادی عدالت بودن آنان دانست و گفت: وقوع این حادثه توسط حزب بعث عراق تنها به خاطر دینداری و غیرعرب بودن ساکنان حلبچه رخ داد.

فرماندار روانسر نیز در این همایش پایداری مرزنشینان این مرز و بوم در غرب کشور در برابر تجاوز نیروهای بعثی عراق و پشتیبانی آنان در نبرد 8 ساله حق علیه باطل را ستودنی و مثال‌زدنی خواند گفت: همین پایداری موجب بمباران شیمیایی حلبچه و وقوع فاجعه‌ای انسانی شد.

جلال صفری افزود: بمباران شیمیایی حلبچه یکی از جنایت‌های بشری است که در سایه سکوت کشورهای غربی و مدعیان دموکراسی به وقوع پیوست که زبان شعر برای بیان واقعیت‌ها و مظلومیت‌ها بسیار مؤثر و کارآمد است.

وی بهره‌گیری از هنر را به عنوان بهترین سلاح برای مقابله با جنگ نرم دشمنان عنوان کرد و افزود: حفظ ارزش‌های انقلاب و دفاع از آرمان‌های امام راحل و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل‌های جدید از مهم‌ترین وظایف هنرمندان در عرصه کنونی است.

در پایان این محفل ادبی شاعران با خواندن سروده‌های خود به بیان مظلومیت‌های مردم حلبچه پرداختند.

گفتنی است؛ روز 25 اسفند سال 66، 50 فروند هواپیمای ویژه ارتش عراق که هر یک به 4 عدد بمب شیمیایی 500 کیلویی مجهز بودند در افق غرب آسمان حلبچه ظاهر شدند و با ریختن 200 بمب حاوی مواد شیمیایی، دست به کشتار مردم این منطقه کردنشین زدند؛ که حداقل 5 هزار نفر از مردم کرد و مسلمان این شهر را کشته و 7هزار تن دیگر را مجروح کرد؛ فاجعه‌ای که در حلبچه رخ داد بدون شک با فجایعی همچون بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن به دست آمریکا، قابل مقایسه است.

انتهای پیام/س20/ژ1001