/چند خبر کوتاه از عراق/
بهره برداری سیاسی العراقیه از نشست سران اتحادیه عرب

خبرگزاری فارس: فهرست العراقیه اعلام کرده است که مشکلات خود را در نشست سران اتحادیه عرب که قرار است اواخر ماه جاری در بغداد برگزار شود، طرح کند.

خبرگزاری فارس: بهره برداری سیاسی العراقیه از نشست سران اتحادیه عرب

به گزارش فارس، پایان سفر نخست‌وزیر عراق به کویت، سفر قریب‌الوقوع رئیس پارلمان عراق به عربستان، تهدید العراقیه به طرح مشکلات خود در نشست سران اتحادیه عرب و افشای همکاری برخی مقامات ارشد دو وزارتخانه مهم عراق با عناصر القاعده از مهمترین اخبار عراق است.

 

پایان سفر نوری مالکی به کویت

خبرگزاری "النخیل" نوشت که سفر "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق به کویت دیروز به پایان رسید و طی آن دو طرف درباره اصول مشترک برای حل و فصل تمام پرونده‌های موجود میان دو کشور طبق جدول‌های زمانبندی شده به توافقاتی دست یافتند.

بر اساس این گزارش مالکی دیروز به همراه هیئت همراهش از کویت بازگشت و در بیانیه دفتر نخست‌وزیری آمده است که در این سفر توافق‌های لازم برای حل و فصل پرونده‌های موجود طی جدول زمانبندی شده کوتاه مدت صورت گرفته است. همچنین توافق شده است که کمیته عالی مشترک کویت و عراق، پس از برگزاری نشست سران اتحادیه عرب در 29 مارس در بغداد، نشستی را ترتیب دهند.

مشکلات مربوط به ترسیم مرزها و غرامت‌های مربوط به مسئله خطوط هوایی کویت از جمله مسائل مطرح میان دو طرف است که گفته می‌شود در این سفر مالکی برای حل و فصل آنها تمهیداتی اندیشیده شده است.

 

نجیفی به ریاض می‌رود

پارلمان عراق دیروز اعلام کرد که شورای مشورتی عربستان از "اسامة النجیفی" رئیس پارلمان عراق برای سفر به ریاض دعوت کرده و او نیز این دعوت را پذیرفته و قرار است به زودی به عربستان سفر کند.

بر اساس این گزارش، قرار است در این سفر، آینده روابط دوجانبه میان عراق و عربستان و گشودن صفحه جدیدی از همکاری‌های پارلمانی میان دو طرف مورد بررسی قرار گیرد.

در بیانیه پارلمان عراق آمده است که نجیفی قرار است بزودی در راس یک هیئت پارلمانی به عربستان سفر کند.

 

العراقیة: مشکلات خود را در نشست سران طرح خواهیم کرد

خبرگزاری براثا نوشت: فهرست العراقیه به ریاست "ایاد علاوی" اعلام کرده است که مشکلات سیاسی داخلی خود را در نشست سران اتحادیه عرب که قرار است 29 مارس در بغداد برگزار شود، طرح خواهد کرد زیرا تا به اکنون نتوانسته با سایر گروه‌های سیاسی عراق این مشکلات را حل و فصل کند.

 

همکاری برخی مقامات مسئول عراقی با القاعده

"حاکم الزاملی" عضو کمیسیون پارلمانی امنیت و دفاع عراق در گفت‌وگو با "البینة الجدیدة" از وجود اطلاعاتی مبنی بر همکاری برخی مقامات ارشد در دو وزارتخانه برق و نفت در استان های نینوا و صلاح الدین با القاعده خبر داد.

وی افزود: این مقامات علاوه بر همکاری با عناصر القاعده منابعی مالی در اختیار این شبکه تروریستی قرار می‌دهد.

انتهای پیام/++