جشنواره "بسنت" آمدن بهار در پنجاب را نوید می‌دهد
آسمانی به رنگ بادبادک‌ها در جشن بهاران پاکستان + تصاویر

خبرگزاری فارس: هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، مردم کشورهای آسیای جنوبی و شبه‌قاره از جمله هند و پاکستان مراسمی با عنوان "روز بسنت" برگزار می‌کنند و این روز را با هوا کردن بادبادک‌های رنگارنگ جشن می‌گیرند.

خبرگزاری فارس: آسمانی به رنگ بادبادک‌ها در جشن بهاران پاکستان + تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، بسنت به زبان "سانسکریت" به معنای بهار است و مردم این روز را با پوشیدن لباس نو، بادبادک بازی و نواختن موسیقی جشن می‌گیرند.

بدین‌ صورت‌ کلمه‌ "بسنت‌" و کلمه‌ "بهار" هر 2 از یک ریشه که به آن زبان "هندو ایرانی" می‌گویند مشتق شده‌اند.

در پاکستان فرهنگ برپایی جشن بسنت از قدیم یعنی زمانی که این کشور از هند جدا نشده بود رواج داشت و این جشن در شهر "لاهور" مرکز ایالت "پنجاب" با شکوه خاصی برگزار می‌شود.

بادبادک بازی جشن بسنت در شهر لاهور شهرت فراوانی دارد.

لاهور در حال حاضر با جمعیتی بالغ بر ٨ میلیون نفر به عنوان بزرگ‌ترین برگزارکننده جشن "بسنت" در جهان معروف شده است.

برنامه "بسنت" از غروب آغاز می‌شود و همه مردم  از کوچک و بزرگ، پیر و جوان و زن و مرد بر روی پشت بام‌ها رفته و بادبادک هوا می‌کنند.

این در حالی است که مردم سراسر پاکستان برای برگزاری جشن بسنت و تماشای مهارت بادبادک باز‌های این شهر به لاهور سفر می‌کنند.

برخی افراد این شهر مهارت خاصی در ساخت بادبادک و نخ مخصوص آن دارند و در ایام جشن بسنت بادبادک‌های خود را به قیمت خوبی می فروشند.

تاریخ شکل گیری این روز و مراسم آن دقیقاً معلوم نیست اما با توجه به سوابق تاریخی و مراسم مشترک "روز بسنت" بین هندوان هند تا بودائیان چین و ژاپن، قدمت این جشن را حدود 300 سال قبل از میلاد می‌دانند.

تصاویر این جشن را می‌توانید در بخش ذیل ملاحظه فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/.