زوددویچه:
عملیات ناتو در افغانستان پروژه‌ای شکست خورده است

خبرگزاری فارس: یک روزنامه آلمانی در گزارشی ضمن اشاره به کشتار اخیر غیرنظامیان در افغانستان ،بررسی حضور نظامی غرب و تاکید بر خروج نظامی از افغانستان اعلام کرد که عملیات ناتو در این کشور پروژه‌ای شکست‌خورده است.

خبرگزاری فارس: عملیات ناتو در افغانستان پروژه‌ای شکست خورده است

به گزارش فارس به نقل از روزنامه "زوددویچه"،برای افغانستان دو چشم انداز و راهکار می‌توان در نظر گرفت نخست این‌که سازمان 1یمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هر چه سریعتر این کشور را ترک کند چرا که دیگر نمی‌تواند کمکی به این کشور بحرانی کند ضمن اینکه هیچ کس از حضور نظامیان بیگانه در این کشور سودی نمی برد.

راهکار دیگر این است که ناتو حداکثر تا سال 2014 از این کشور خارج شود البته بدون اینکه خسارتها و آسیب های بیشتری به بار آورد. پیغامی که از این دو راهکار می توان دریافت کرد این است که عملیات نظامی ناتو در افغانستان شکست خورده و این عملیات دیگر به صورت مثبت پایان نخواهد یافت و افغانستان به سوی ثبات نمی‌رود.

در این گزارش با اشاره به کشتار حدود 16 غیر نظامی افغان توسط یک سرباز آمریکایی آمده است که این واقعه به قدری بی‌رحمانه و وحشیانه بود که یک پاسخ اساسی را می طلبد.در افغانستان تمایل برای برگشت نیروهای منفور ناتو به شدت افزایش پیدا کرده است. در آمریکا نیز دیگر هیچ کس نمی خواهد به چنین جنگی ادامه دهد که پایانی برای آن پیش بینی نمی‌شود و تنها تلفات و خسارتهای روحی روانی و جسمی برای نیروهای آمریکایی به بار می‌آورد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت که دولت افغانستان و نیروهای ناتو باید بفهمند که آنها نمی توانند با رویارویی نظامی علیه شبه نظامیان طالبان برنده شوند، حتی زمانی که بسیاری از فرماندهان این گروه را بکشند. باید گفت نبردهایی که بر سر علایق بین نیروهای ناتو و طالبان در افغانستان طی سالهای طولانی شکل گرفت عاقبت به مذاکرات نرم و تصمیم برای صلح منتهی شد که البته هنوز این تصمیمات بر روی برگه‌های کاغذ هستند.

این روزنامه آلمانی در ادامه به تصمیمات آمریکا برای در پیش گرفتن راهکار مذاکره با طالبان اشاره کرده و نوشت: اولین مرحله اعتماد‌سازی بین گروههای درگیر در افغانستان که با وساطت کشور قطر انجام می گیرد آزادی پنج زندانی طالبان از گوانتانامو و در مقابل آزادی  یک سرباز آمریکایی از زندان طالبان است.

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب مذاکره با طالبان را یک راهبرد متفاوت از طرف غرب ارزیابی کرد که هنوز امید کمی به موفقیت آن وجود دارد. همچنیناین طور به نظر می‌رسد که "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در سایه این راهبرد می‌خواهد برای نشست آینده ناتو در شیکاگو تصمیمات جدیدی را ارائه داده و تاریخ برگشت از افغانستان را جلوتر بیاندازد.

انتهای‌پیام/ط.ص