معاون استاندار آذربایجان غربی:
رسانه‌ها به اخبار سایت‌های اداره‌ها بسنده نکنند

خبرگزاری فارس: معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: رسانه‌های جمعی نباید به اخبار پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اداره‌ها بسنده کنند.

خبرگزاری فارس: رسانه‌ها به اخبار سایت‌های اداره‌ها بسنده نکنند

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه ابراهیم فتح‌الهی عصر امروز در آیین تجلیل از نفرات برتر پنجمین جشنواره خبرگزاری‌ها، مطبوعات و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی که در تالار شمس ارومیه برگزار شد اظهار داشت: از رسانه‌های جمعی اعم از خبرگزاری‌ها، نشریات و ... انتظار به‌جایی وجود دارد میزان تلاش خود برای تولید اخبار و اطلاعات ناب افزایش دهند و از استفاده اخبار تکراری و منتشر شده در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اداره‌ها تجدیدنظر کنند.

وی تصریح کرد: باید رسانه‌های جمعی به صورتی فعالیت ‌کنند وقتی خواننده از بین 65 نشریه فعال استان چند نشریه را مطالعه کرد از خواندن مطالب سایر نشریات و روزنامه‌ها احساس بی‌نیازی نکند پس ضمن اینکه تلاش‌ها و فعالیت‌های مستمر فعالان رسانه‌ای ارج می‌نهیم امیدواریم برای تولید محتوا نیز گام‌های بلندی بردارند.

این مسئول یکی از مهم‌ترین کارکردهای رسانه‌های جمعی تقویت مشارکت مدنی دانست و خاطرنشان کرد: وقتی یک نظام سیاسی شکل می‌گیرد تا زمانی که اقشار مختلف جامعه در بدنه این ساختار حضور موثر نداشته باشند آن کشور و حکومت فاقد توانایی‌های لازم است پس اقتدار نظام منبعث از مشارکت بالای مردم در امور مختلف است که رسانه‌های جمعی برای به صحنه آوردن مردم وظیفه سنگینی بر دوش گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه برقراری عدالت اطلاعاتی از جمله وظایف مهم رسانه‌ها است بیان کرد: دولتمردان و قانونگذاران فراخور مسئولیت خود از رویدادها و برنامه‌های دستگاه حاکم آگاه هستند ولی مردم از این اطلاعات دور می‌باشند بر این اساس باید رسانه‌ها برای ایفای نقش ارتباطی خود بین نظام و مردم ورود پیدا کرده به دنبال آن مطالبات آن‌ها را به مسئولان انتقال داده از طرف دیگر برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت را به مردم انعکاس دهند.

فتح‌الهی آگاه‌بخشی اجتماعی از رسالت‌های مهم رسانه‌ها دانست و اظهار کرد: کسانی که توانایی تحلیل اوضاع و رویدادهای مختلف دارند و به دلیل داشتن مطالعات کافی و فعالیت‌های اجتماعی قادر به آینده‌پژوهی هستند پس باید این قبیل افراد در رسانه‌ها فعالیت کنند تا برای تعریف مدل رفتاری برای اقشار مختلف جامعه همچنین بررسی و ارزیابی وضعیت موجود به نقد کردن دست بزنند.

این مسئول با تاکید بر این که رسانه‌های جمعی و مجلس قانون‌گذاری مکمل یکدیگر هستند خاطرنشان کرد: رسانه و مجلس به عنوان اهرم کنترل اجتماعی تعریف شده‌اند ولی ابزار و فضای کار مجلس سخت‌افزاری بوده و ابزار رسانه نرم‌افزاری است چرا که مجلس با اهرم قانون ولی رسانه از طریق تماس با لایه‌‌های اجتماعی بر عملکرد مسئولان نظارت می‌کند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای رسانه‌های جمعی برقراری ارتباطات اجتماعی با جلوه‌های آمیخته به تمدن دانست و اظهار داشت: رسانه‌ها برای ایجاد ارتباط‌‌های توام با اخلاق و مدنیت بیش از بیش تلاش کنند.

انتهای پیام/ر10