هنرمندان و تئاتر در سالی که گذشت/۵
هدایت هاشمی: خانه من تئاتر است و دوست دارم به آنجا برگردم

خبرگزاری فارس: یک بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با بیان اینکه خانه من تئاتر است و دوست دارم به آنجا برگردم، گفت: من اصلا از خداحافظی‌ام از تئاتر شهر و تئاتر دولتی پشیمان نیستم و امیدوارم که سال آینده به تئاتر سلام کنم.

خبرگزاری فارس: هدایت هاشمی: خانه من تئاتر است و دوست دارم به آنجا برگردم

«هدایت هاشمی» بازیگر تئاتر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تئاتر فارس در ارزیابی خود از تئاتر کشور در سال 90، گفت: با توجه به اتفاقی که برای اجرای «افسانه ببر» و گروه پاپتی‌ها افتاد، تئاتر را خیلی دور از شرایط قانون‌مدار می‌بینم و بسیار بسیار در آن اعمال سلیقه لحاظ شده، می‌بینم. اگر وضعیت تئاتر مملکت بخواهد به همین شکل باشد که هر مدیری بیاید و با اعمال سلیقه‌های شخصی خودش نظم و قانون موجود در تئاتر را زیر سؤال ببرد، تئاتر راه به جای خوبی نمی‌برد.

 

* تازمانی که این سیاست‌ها از منظر سلیقه‌ای پیش یرود، وضعیت فرهنگی هیچ پیشرفتی نمی‌کند

 

بازیگر نمایش «رپرتوار گروه دن‌کیشوت با رونمایی از محسن» ادامه داد: این در واقع به مثابه یک سیاست کلان برای کل نظام تئاتری کشور است و آن مسئله‌ای که اهمیت دارد، این است که همه ما باید بدانیم یک چارچوب خوب و قانونمند می‌تواند هر نوع فعالیت هنری در این کشور را مدون و قانونمند کند که منجر به پیشرفت وضعیت فرهنگی کشور شود اما تا زمانی که این سیاست‌ها از منظر سلیقه‌ای و با اهداف شخصی و با نیت‌های فرقه‌ای پیش برود، وضعیت فرهنگی هیچ پیشرفتی نخواهد کرد.

این عضو گروه «پاپتی‌ها» اظهار داشت: این نظری که من دارم، شاید ناامیدکننده باشد اما بخشی از آن به اتفاقاتی که برای گروه «پاپتی‌ها» و نمایش «افسانه ببر» افتاد، مربوط می‌شود که اگر همکاری بهتر و رفتار درستی و قانونمندتری با ما صورت می‌گرفت، من قطعا الان حال و روز بهتری داشتم.

 

* سال‌هاست که در این مملکت برنامه‌ریزی برای فرهنگ فراموش شده است

 

هاشمی در خصوص اینکه وضعیت تئاتر در سال 91 را چطور پیش‌بینی می‌کند، بیان داشت: برای سال جدید از آنجایی که ما سال‌هاست در این کشور برای فرهنگ برنامه‌ریزی کلان و مدون و گسترده را فراموش کردیم، فقط می‌توانیم آرزو کنیم. آرزو می‌کنیم تمام کمی‌ها و کاستی‌ها که در تئاتر کشور وجود دارد، بهبود پیدا کنند.

 

* آرزو کنیم نظام قانونمندی به وضعیت نظارت و ارزشیابی تئاتر حاکم شود

 

بازیگر نمایش «افسانه ببر» ادامه داد: آرزو کنیم نظام قانونمندی به وضعیت نظارت و ارزشیابی تئاتر حاکم شود؛ آرزو کنیم مدیریت محکم‌تری در تئاتر باشد؛ آرزو کنیم بودجه آن افزایش پیدا کند و فضاهای تئاتر گسترده‌تر شوند و ... اما اینکه این چشم‌انداز چقدر می‌تواند واقعی جلوه پیدا کند و مجال به واقعیت پیوستن را به دست آورد، باید منتظر باشیم.

 

* خانه من تئاتر است و دوست دارم به آنجا برگردم

 

هاشمی به خداحافظی خود از تئاتر دولتی و تئاتر شهر اشاره کرد و گفت: من اصلا از خداحافظی خودم از تئاتر شهر و تئاتر دولتی پشیمان نیستم و امیدوارم که سال آینده به تئاتر سلام کنم. یعنی همه این اتفاقات رخ بدهد و من به خانه خودم برگردم. خانه من تئاتر است و دوست دارم به آنجا برگردم.

انتهای پیام/ی